Sądzisz, że wiesz wszystko o bohaterach Marvela? Kultowe amerykańskie wydawnictwo to nie tylko Spiderman, X-Meni, czy kampowy Deadpool, który święci ostatnio prawdziwe triumfy na srebrnym ekranie. Istnieje całe grono mniej znanych superherosów z tego uniwersum, którzy czekają na odkrycie i o jakich – wiele na to wskazuje – zrobi się niedługo bardzo głośno. Jeśli chcesz wiedzieć co w komiksowej trawie piszczy, a potem z wyższością patrzeć na swoich przyjaciół, którzy dopiero odkryją nowe / stare komiksy Marvel, czytaj nasz artykuł.

 

Superbohaterowie z marginesu?Jak wie każdy maniak komiksów, a w szczególności tych ze stajni wielkiego M., jego uniwersum zaludniają rozmaici bohaterowie, czy też antybohaterowie, którzy bardzo często łączą się w mniejsze lub większe drużyny. Ten chwyt nie jest tylko i wyłącznie domeną Marvela, ale również jego największego konkurenta, a mianowicie DC i innych wydawnictw. Maniacy komiksowych historii jednym tchem mogą wymienić najbardziej rozpoznawalne drużyny. Znajdą się tu między innymi X-Meni, Strażnicy Galaktyki i wiele innych. A czy ktoś z was słyszał może o X-Force, New Warriors, lub Annihilators? Każda z nich może pochwalić się nie mniej ciekawymi osobistościami, niż te znane z komiksów Marvela należących do – powiedzmy – głównego nurtu. (Zeszyty im poświęcone znajdziecie m.in w takich sklepach, jak atomcomics.pl). Zapoznanie się z ich przygodami pozwala nam spojrzeć na dobrze znane uniwersum z zupełnie nowej, ciekawej perspektywy.

Zapomniane komiksy MarvelWiele ze wspomnianych drużyn oraz komiksów Marvel im poświęconych nie funkcjonowało w oderwaniu od tych najpopularniejszych wydań i ścieżek fabularnych – w końcu mówimy o jednym, bądź co bądź, świecie – ale uzupełniało się z nim, czy też działało na jego pozornym marginesie.  Trzeba przyznać, że to bardzo interesujący zabieg ze strony amerykańskiego giganta. Doskonałym przykładem może być tu drużyna X-Force, stanowiąca coś więcej niż tylko uzupełnienie ludzi X. Można powiedzieć, że to co nie pasowało do, jakby nie patrzeć, grzecznego profilu wychowanków profesora Xaviera, znalazło swoje miejsce właśnie w oddziale X-Force z jego bezkompromisowością i większą stanowczością, co do rozwiązywania problemów koegzystencji ludzi i mutantów. Ścieżki członków tej drużyny często krzyżują się z X-menami. Wystarczy powiedzieć, że przez pewien czas jej liderem był sam Wolverine. Trudno wyobrazić sobie lepszą zachętę do zapoznania się z ich przygodami, prawda? ;)

 

Podobnym „uzupełnieniem” głównego komiksowego nurtu jest drużyna The New Warriors, w której skład wchodzą mniej znani bohaterowie, mierzący się z mniej znanymi antybohaterami. Zapewne nieraz w czasie czytania komiksów Marvela zastanawialiście się nad tym, kto wymierza łomot pomniejszym złoczyńcom z tego uniwersum, bo co do tego, że taki „plankton” musi istnieć nie było nigdy wątpliwości. Oto odpowiedź Marvela na to pytania, przedstawiająca ciekawy i mniej znany wycinek komiksowego świata.

Dla prawdziwych maniaków (i nie tylko)

 

Na tym oczywiście nie kończy się lista mniej znanych drużyn Marvela. Wśród nich znajdziemy jeszcze takie perełki, jak Runaways – grupkę dzieciaków o supermocach, mierzących się ze złym (naprawdę złym!) światem rodziców, czy też ugrupowanie Annihilators, zrzeszające postacie pokroju Hulka, czy Thora. Ich poznawanie to nie tylko sposób na „przeczekanie” pomiędzy premierami naszych ulubionych serii, ale też na stanie się prawdziwym znawcą marvelowskiego wszechświata. Zachęcamy do własnych poszukiwań – jeszcze wiele superdrużyn czeka na odkrycie!